אחריות מנהל ביטחון - מבט שונה

 

 

אין הדרכה בה עורכי הדין מהמשרד לא מבקשים לדבר על אחריות מנהל הבטחון.

 

זה, כנראה בצדק, אחד הנושאים ה"חמים" בשל ההשלכות ה"אישיות" של הדבר ובשל חומרתן האפשרית.

 

לא נרחיב כאן מעבר למה שבוודאי שמעתם בהדרכות שלנו בשלל אירועים (ניתן להזמין אותנו להדרכה ספצפית בת מספר שעות אשר תעסוק בנושא אחריות משפטית של מנהלי בטחון בארגון, תוך התאמות ספציפיות לסוגיות) וננסה לחדש.

הפעם נרחיב את היריעה ונעסוק באחריות מנהל הבטחון מכח... חוזה.

 

רבים לא מודעים לכך אבל חוזים יוצרים חבות, גם כאשר מדובר באבטחה.

לא מדובר אמנם בחבות במישור הפלילי אבל בהחלט עלולות לצמוח תביעות משמעותיות במישור האזרחי (כספי) כתוצאה מכך.

במה דברים אמורים?

 

כאשר מתקיים בין שני צדדים חוזה והפרת החוזה גורמת לאחד מהם נזקים, הוא יכול לתבוע אותם מחברו.

 

באבטחה קיימים חוזים שונים. נדון בשניים מהם כדי להמחיש את הדברים:

 

  1. חוזה ניהול קיים פעמים רבות בין גופים מסחריים. זה יכול להיות קניון אשר מחתים  על הסכם זה שוכרים, בית מלון אשר בתוכו מתקיים ספא אשר שוכר ממנו שטח ומקבל ממנו שירותים מסוגים שונים וכו' וכו'.

    מנהל בטחון חייב להכיר בעובדה כי ייתכן ומכח חוזים אלו קיימת חובה שלו לספק שירותי אבטחה לאותם צדדים לחוזה ואי מילוי חובה זו עלולה להעמיד את הגוף בו הוא עובד (ואף אותו לכאורה) בסכנת תביעה.

     
  2. חוזה למתן שירותי אבטחה מתקיים בדרך כלל בין חברת שמירה ובין גוף ששכר את שירותיה. החוזה קובע מה על חברת השמירה לספק ללקוח ומה עליו לקיים בתמורה. במצבים מסוימים מתחייב הלקוח בהתחייבויות אשר עלולות להעמידו בסכנה של הפרת החוזה מול חברת השמירה. אחד מאותם מצבים הוא מצב בו הלקוח מתקשר בהסכם תגבור עם מתקנים שכנים ללא הוספת הדבר להסכם עם חברת השמירה. במישור המשפטי, יוצא אפוא, כי ייתכן והלקוח (מנהל הבטחון) שולח מאבטחים לבצע פעולות אבטחה או לחימה אשר כרוכות לעיתים בהפעלת כח ונשק מחוץ למתחם אשר הוגדר בהסכם, דבר אשר עלול לסתור את ההסכם ואף להעמיד את חברת השמירה במצב בו אין לה לדבר כיסוי ביטוחי. ההשלכות לפעולה זו, ככל שבוצעה ללא אישורה של חברת השמירה, עלולות לפעול כלפי מנהל הבטחון והגוף אשר מעסיק אותו.

 

כאמור, נושא אחריות מנהל הבטחון הוא תחום רחב המצוי בהתפתחות מתמדת. סוגיה אחרונה זו רק מחדדת את החשיבות אשר יש לייחס לנושא ואת הצורך לצפות סיכונים משפטיים אפשריים ולהתמודד עימם על ידי קבלת ייעוץ משפטי נכון.

 

 

ניתן להתייעץ עם עורך דין מהמשרד בסוגיה הרלוונטית.

 

דיונים נוספים בנושא ניתן לקיים בקבוצת הפייסבוק של המשרד "מנהלי בטחון מתייעצים" - נא ליצור עם משרדנו קשר להצטרפות.

הרשמה לניוזלטר